Pećine Beograda

 

 

Iako se glavni grad Srbije može pohvaliti mnoštvom atraktivnih lokacija koje privlače turiste, postoji i mnogo neiskorišćenog turističkog potencijala u Beogradu u vidu brojnih podzemnih hodnika, pećina, podruma i laguma. Oni se prostiru od Gardoša u Zemunu pa sve do Avale, ali u kojoj dužini, nije tačno poznato s obzirom na to da su mnogi od njih zatrpani prljavštinom ili šutom i neprohodni su.

 

Karađorđeva ulica, na primer, krije ispod sebe brojne lagume, od kojih su neki pripadali porodici Miloša Obrenovića. Iznad jednog od njih, nalazio se stari han koji je najpre bio pretvoren u kafanu, a potom i u hotel „Kragujevac“, a lagumi su postali tada vinski podrumi. Njihovo pravo poreklo je nepoznato. Smatralo se da su bili vojna skrovišta, ali s obzirom na to da su vrlo blizu savskog pristaništa odakle se roba izvozila za Evropu, veća je verovatnoća da su bili korišćeni za trgovinu i skladištenje robe. Neki od njih su i spojeni, radi lakše razmene robe. Stara peć za pečenje hleba iz 19.veka i delovi dizalice za podizanje robe na sprat još uvek se mogu videti u nekim lagumima, a interesantan je i sistem za ventilaciju visok oko 30 m i širok oko 1 m, koji je napravljen ručnim kopanjem, bez pomoći ikakvih alata. Smatra se da su vina uspevala da održe dobar kvalitet upravo zbog ovakvog sistema ventilacije. Danas se iznad laguma nalaze stambene zgrade, a njihovi stanari ne koriste ove podzemne prostorije.

Poznato je da tvrđava na Kalemegdanu krije brojne podzemne hodnike, kao i Rimski bunar, koji je u stvari bio deo rimskog vodovoda. Manje je poznato da takav bunar postoji i na Vračaru, ispod dvorišta ambasade Rusije, kao i ispod bivše tramvajske okretnice na Zvezdari. Ispod hotela „ Moskva“ nalazi se 12 izvora vode, a ispod pozorišta na Terazijama pravo malo jezero. Isto takvo jezerce nalazi se ispod današnje Očne klinike u ulici Džordža Vašingtona. Ova klinika je bila prva bolnica u varoši i koristila je vodu iz tog jezerceta, mada je i dalje nejasno kako su uspevali da bez struje  prebacuju vodu na drugi sprat bolnice. Podzemni hodnici protežu se i od Beogradske tvrđave pa do Višnjičke banje, zatim u Skadarskoj ulici, ispod nekadašnje Bajlonijeve pivnice, od Prirodno-matematičkog fakulteta do Dunava, kao i na Avali gde su se nekada nalazili rudnici srebra, bakra i žive.

Ogromna pećina, koja se sastoji iz tri celine, nalazi se u samom centru Beograda, ispod Tašmajdana. Prirodna pećina stara između 6 i 8 miliona godina prva je celina. Druga je kamenolom iz koga su Rimljani vadili kamen da bi napravili vodovod. Treća celina služila je kao skrovište još u vreme Turaka i tokom Prvog svetskog rata, a za vreme Drugog svetskog rata bila je nemačka baza i rezervno komandno mesto. Nemci su ovde skrivali zaplenjeni materijal, a s obzirom na svoju veličinu, mogla je da primi skoro 600 vojnika. Iako na dubini od 25 m, ova pećina bila je savremeno opremljena za to vreme. Imala je komandnu salu sa grejanjem i ventilacijom, pomoćni izvor struje, pa čak i lift.

 

Uz malo truda i ulaganja, ove zaboravljene prostorije mogle bi postati popularna turistička atrakcija Beograda.

 

Related Articles

 

Additional information