Smilovska jezera
Jezera su napravljena 1979., odnosno 1985. godine u cilju melioracije pomenutog kraškog polja, odnosno odvodnjavanja u proleće i navodnjavanja u leto i jesen. Površina Savata I je oko 5,3 ha, sa akumulacijom od 83 hiljade m3 vode i najvećom dubinom od 6 metara, a površina Savata II je oko 22 ha, sa akumulacijom od 420 hiljada m3 vode i najvećom dubinom takođe 6 metara. Pošto nikad nisu u potpunosti stavljena u svoju osnovnu funkciju, jezera su vremenom poribljena i data na gazdovanje prvo Udruženju sportskih ribolovaca „Nišava“ iz Dimitrovgrada, a trenutno sa njima gazduje Klub za sportski ribolov „Carp“ iz Dimitrovgrada. Pokazala su se kao idealna za uzgoj ribe i sportski ribolov, pa su poslednjih godina omiljena destinacija i pravi ribolovački raj za mnoge sportske ribolovce iz Dimitrovgrada, Pirota, Niša i drugih mesta. Jezera su bogata šaranom, štukom, somom, amurom, crvenperkom, bodorkom, američkim somićem, karašem i drugom ribom.
Smilovska jezera posebno atraktivnim za sportske ribolovce čini podatak da su na ovim jezerima hvatani kapitalni primerci (šaran – 17 kg, amur – 22 kg, som – 15 kg, štuka 12 kg). Godišnji kapacitet je proizvodnja i izlovljavanje 30 do 50 tona riba). Imaju ribolovačku službu, a može se pecati godišnjom ili dnevnom dozvolom koje važe samo za ta jezera.
Teren oko jezera pogodan je za trasiranje pešačkih, trim, jahačkih i biciklističkih staza, kao i za izgradnju kamp – naselja, bungalova i restorana. Sela u okolini jezera (rejon Zabrđa) imaju pogodne uslove za razvoj seoskog turizma, a na tridesetak kilometara severno nalazi se budući turistički kompleks Senokos – Srebrna glava na Staroj planini. U blizini jezera nalazi se čuvena prirodna retkost Petrlaška pećina (oko 2 km), kao i manastiri Sveta Petka i Sveti Kirik i Julita.